144565-2021 - ResultatSverige-Karlstad: Reparation och underhåll
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Installation och underhåll av säkerhetssystem 2021
Referensnummer: C2021/103
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar tekniker som kan utföra installation och underhåll av säkerhetssystemet.
Universitet använder sedan ca 20 år Bravida Integra för larm- och passagehantering. Vi avser nu att teckna ett avtal med en leverantör för b.la. följande tjänster:
Installation av kortläsare, S-noder, C-noder och annan teknisk utrustning. Felsökning i larm & passagesystemet Uppdateringar av mjukvara Reparation/byte av lås (mekaniska och elektriska).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50000000 Reparation och underhåll, 50610000 Reparation och underhåll av säkerhetsutrustning, 50600000 Reparation och underhåll av säkerhets- och försvarsmateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen