14459-2021 - ResultatSverige-LUND: Byggtekniska konstruktionstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster avseende El, tele, data och transportsystem
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser El, tele, data och transportsystemskonsult för nyproduktion av hyresrätter samt renoverings-, underhålls-, ombyggnads-, anpassnings- och tillbyggnadsarbeten av befintliga hyresrätter, särskilda bostäder och lokaler. Beställaren upphandlar nästan uteslutande totalentreprenader enligt ABT06. Utöver ovan nämnda discipliner kan det även förekomma att konsulttjänster för solceller anlitas inom detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311200 Konsulttjänster för transportsystem, 71314100 Tjänster på elområdet, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen