14467-2021 - ResultatSverige-LUND: Landskapsarkitektur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster avseende Landskap
Referensnummer: 20/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71420000 Landskapsarkitektur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Landskapskonsult för nyproduktion av hyresrätter samt renoverings-, underhålls-, ombyggnads-, anpassnings- och tillbyggnadsarbeten av befintliga hyresrätter, särskilda bostäder och lokaler. Beställaren upphandlar nästan uteslutande totalentreprenader enligt ABT06. Utöver ovan nämnda discipliner kan det även förekomma att konsulttjänster för yttre VA anlitas inom detta ramavtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen