Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal tekniska konsulttjänster avseende Styr och regler
Referensnummer: 20/26
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser Styr- och reglerkonsult för nyproduktion av hyresrätter samt renoverings-, underhålls-, ombyggnads-, anpassnings- och tillbyggnadsarbeten av befintliga hyresrätter, särskilda bostäder och lokaler. Beställaren upphandlar nästan uteslutande totalentreprenader enligt ABT06.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71314100 Tjänster på elområdet, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen