2. Förfarande
Förfarande
Titel: Drift och underhåll samt reinvesteringar inom Belysning, Västerbottens län
Beskrivning: Upphandlingen avser: Anbudsområde 1: För utförande av Drift och underhåll samt eventuella reinvesteringar av vägbelysning i Västerbottens län - AC Kustområde och Anbudsområde 2: För utförande av Drift och underhåll samt eventuella reinvesteringar av vägbelysning i Västerbottens län - AC Inlandsområde Både Anbudsområde 1 och 2: Entreprenaden avser förebyggande och avhjälpande underhåll samt förekommande ny- och reinvesteringsarbeten av vägbelysning inom aktuellt anbudsområde. Entreprenaden kan även innebära kompletteringar av anordningar samt andra tjänster av drift- och underhållskaraktär. Grundavtalstid: 2 år med options möjligheter på 2+2 år. Avtalsstart: 2026-10-01 Totalentreprenad. Respektive anbudsområde tilldelas separat
Intern identifierare: KOM-417949
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45233130 Anläggningsarbeten för allmänna vägar
Ytterligare klassificering (cpv): 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Anbudsområde 1 Drift och underhåll samt eventuella reinvesteringar av vägbelysning i Västerbottens län - AC Kustområde
Beskrivning: Entreprenaden avser förebyggande och avhjälpande underhåll samt förekommande ny- och reinvesteringsarbeten av vägbelysning i Västerbottens län - AC Kustområde.
Intern identifierare: Anbudsområde 1 Drift och underhåll samt eventuella reinvesteringar av vägbelysning i Västerbottens län - AC Kustområde
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 2 Drift och underhåll samt eventuella reinvesteringar av vägbelysning i Västerbottens län-AC Inlandsområde
Beskrivning: Entreprenaden avser förebyggande och avhjälpande underhåll samt förekommande ny- och reinvesteringsarbeten av vägbelysning i Västerbottens län-AC Inlandsområde.
Intern identifierare: Anbudsområde 2 Drift och underhåll samt eventuella reinvesteringar av vägbelysning i Västerbottens län-AC Inlandsområde