144815-2021 - ÄndringSverige-Falkenberg: Leverantörstjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Operatörstjänster och växeltjänster
Referensnummer: SVN2021-36
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72410000 Leverantörstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Falkenbergs kommun med deltagande upphandlande myndigheter inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende operatörstjänster och växeltjänster för telefoni.
Denna upphandling ska leda till avtal som tecknas med en leverantör. Anbudsgivning sker enligt villkor i upphandlingsdokumenten.
Falkenbergs kommun har som målsättning att avveckla kundplacerad telefoniutrustning såsom Trio/Alcatel för att helt övergå till en molnbaserad lösning.
Upphandlingen omfattar leverans av operatörstjänster av fast telefoni, mobiltelefoni, mobila bredband, M2M samt tillhörande tilläggstjänster såsom växeltjänster.
Upphandlande myndighet är:
Falkenbergs kommun, Org.nr: 212000-1231
Destination Falkenberg AB, Org.nr: 556862-9454
Falkenbergs Bostadsaktiebolag, Org.nr: 556095-1245
Falkenberg Energi Aktiebolag, Org.nr: 556461-4831
Falkenbergs Vatten och Renhållnings AB, Org.nr: 556560-8121
Varberg Vatten AB, Org.nr: 556768-1977
Vatten & Miljö i Väst AB, Org.nr: 556764-7606