144835-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader – Nybyggnation av Adolfsfältsskolan F-6, Totalentreprenad i samverkan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelNybyggnation av Adolfsfältsskolan F-6, Totalentreprenad i samverkan
BeskrivningUpphandling av samverkansentreprenad för F-6 skola, Ängelholms kommun. På fastighet Ängelholm 2:10 har Ängelholms kommun för avsikt att uppföra nybyggnation av grundskola för årskurs F-6 med tillhörande idrottshall och utemiljö. Skolan utformas för 550 elever, tre paralleller. Skolan ska även uppföras med tillagningskök. Idrottshallen ska inrymma idrott för två klasser med avskiljande ridåvägg. Idrottshall uppförs utan läktare
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelSamverkansentreprenad (beställning inkom 231107)
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:91953:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 45000000 Anläggningsarbete, 45214210 Byggnation av låg- och mellanstadieskola