Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Vatten, avlopp, avfall, återvinning
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kemikalier VA
Referensnummer: WBAB 2021/189
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Genom denna upphandling kommer det att kunna skapas gemensamma köp av kemikalier genom WBAB för både Ludvika och Smedjebackens vatten- och avloppsreningsverk.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Järnsulfat till avloppsreningsverk (Bulk)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 24000000 Kemiska produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Polyaluminiumklorid, samt blandprodukter med polyaluminiumklorid och polymer till avloppsreningsverk
Del nr: 2
Järnklorid och polymer till avloppsreningsverk
Del nr: 3
Kalcinerad soda till avloppsreningsverk
Del nr: 4
Natronlut till vattenverk
Del nr: 5
Natriumhypoklorit till vattenverk
Del nr: 6
Polyaluminiumklorid och polymer till vattenverk
Del nr: 7
Kalcinerad soda och syror till vattenverk
Del nr: 8