14489-2018 - ÄndringSverige-Stockholm: Avfallshantering
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
HSMA - Sorteringsentreprenad
Referensnummer: 17MB607
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppförande av en sorteringsanläggning för hushållsavfall, lokaliserad i Högdalen, Stockholm. Syftet med anläggningen är att sortera ut matavfall och återvinningsbara fraktioner ur stadens hushållsavfall.
Upphandlingen avser sorteringsentreprenaden