144912-2019 - ResultatSverige-Lund: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård 2018
Referensnummer: 18/25
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunförbundet Skåne upphandlar lokalvårdstjänster till eget kontor på två våningar i centrala Lund Den totala avtalstiden kan, inklusive förlängningar, löpa i fyra år. I dagsläget omsätter Kommunförbundets lokalvårdstjänster cirka 600 000 SEK årligen.
Ett av upphandlingens syften är att verka för en sund konkurrens i lokalvårdsbranschen. Det innebär att flera krav ställs för att säkerställa att Leverantören fullföljer sina åtaganden mot samhället och erbjuder sina anställda lagenliga villkor i form av löner, förmåner, semester och liknande.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunförbundet Skåne upphandlar lokalvårdstjänster till eget kontor på två våningar i centrala Lund
Upphandlingsförfarande
Denna upphandling genomförs i enlighet med LOU (Lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med tillämpning av upphandlingsformen öppet förfarande.
Utvärdering
Utvärderingen sker genom att leverantören fyller i bilagan Lokalvård. Prisbilaga
Bästa förhållandet mellan pris och kvalitet bedöms dels utifrån ett antal obligatoriska krav, där en leverantör måste uppfylla samtliga krav.
Utöver de obligatoriska kraven finns ett antal kvalitetskrav. I utvärderingssyfte kan den leverantör som uppfyller dem kan få fiktiva avdrag på sitt lämnade anbudspris.
Följande bedömningskrav kommer att utvärderas:
Personalens färdigheter och kunskaper
Leverantörens insatser för personalens fortbildning
Personalens erfarenhet
Den anbudsgivare som uppfyller samtliga krav och offererar det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet - den som har lägst Anbudssumma efter kvalitetsavdrag - tilldelas kontrakt. Pris viktas till 50 % medan kvalitet viktas till 50 %.
Om Leverantören anger ett månadspris på under 40 000 SEK innan avdrag för kvalitet, kommer Beställaren att inkräva en skriftlig förklaring till det låga anbudspriset. Om Beställaren bedömer att Leverantörens förklaring inte är rimlig, kan anbudet komma att förkastas.
Bakgrund, syfte och omfattning
Kommunförbundet Skåne upphandlar lokalvårdstjänster till kontors- och konferenslokaler i centrala Lund. Lokalerna är disponerade på två våningar och utgör sammanlagt drygt 1200 kvm i form av både kontorslandskap, enskilda kontorsutrymmen samt personalutrymmen. Den totala avtalstiden kan, inklusive förlängningar, löpa i fyra år. I dagsläget omsätter Kommunförbundets lokalvårdstjänster cirka 600 000 kronor årligen. Inga volymer garanteras dock i upphandlingen; Leverantören måste leverera enligt Beställarens verkliga behov, oavsett om det innebär en större eller en mindre volym än i dagsläget.
Upphandlande part
Kommunförbundet Skåne, orgnr 837600-9109 (nedan kallad Beställaren) är upphandlande part.
Kommunförbundet Skåne nås på följande vis:
Kommunförbundet Skåne Box 53221 00 Lund
kansliet@kfsk.se