2. Förfarande
Förfarande
Titel: Konsulttjänster gällande avtalsstöd
Beskrivning: Upphandlingen rör stöd i frågor som rör ej upphandlade avtal. Trafikkontoret tecknar flera olika typer av avtal som inte avser en konkurrensutsatt tjänst, dessa kan t.ex. vara: - Samverkans- och genomförandeavtal - Servitutsavtal för ledningsdragande bolag - Markvärmeavtal/ Nyttjanderättsavtal/ledningsavtal, etc. med fastighetsägare Ramavtalet avser bl.a. stöd vid förhandling och upprättande av denna typ av avtal, genomgång och tolkning av äldre avtal, etc.
Intern identifierare: T2022-02717
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur
Ytterligare klassificering (cpv): 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71319000 Sakkunnig juridisk hjälp
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Konsulttjänster gällande avtalsstöd