144951-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bibliotekstjänster 2018
Referensnummer: K 2018-1740
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92500000 Biblioteks-, arkiverings-, musei- och övriga kulturtjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Både i Solna och i Huddinge är den allmänna delen samlokaliserad och delvis samorganiserad med den medicinska delen. Nu upphandlar vi drivandet av den allmänna delen av biblioteket. Verksamheten har under de senaste åren skötts av två bibliotekarier på heltid, en i Huddinge och en i Solna. Det bestånd av böcker och andra media som idag finns på de två biblioteken ägs av sjukhuset, undantaget vissa deponerade media från dagens utförare.
Karolinskas mål är att hitta en Anbudsgivare som har sjukhuset och dess patienter i fokus och som ser på biblioteksverksamheten som en del i omvårdnaden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92511000 Bibliotekstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen