144977-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Fartyg och båtar
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Inrikessjöfart
Referensnummer: FM2022-6902
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34500000 Fartyg och båtar
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten är en del av totalförsvaret vilket innefattar det militära och civila försvaret. Totalförsvaret är utformat för att hantera olika typer av hot och risker, såväl i fred som i krig. Försvarsmakten och totalförsvaret har behov av bland annat passagerar- och godstransportfartyg samt olika typer av arbetsfartyg längs Sveriges kust samt i sjöar och kanaler.
Genom denna upphandling avser Försvarsmakten, och andra deltagande myndigheter inom totalförsvaret, säkerställa tillgången till sådana fartyg för att exempelvis transportera personal och materiel i samband med vardaglig verksamhet och militär övning eller insats.
Med ”inrikessjöfart” avses i denna upphandling både sjöfart i och i närheten av skärgårdar, sjöfart med IVV-certifierade fartyg inom inrikes IVV-områden och sjöfart på andra inrikes vattenområden. IVV är en förkortning för inre vatten vägar, som i Sverige omfattar de geografiska områdena Vänern, Göta älv och Mälaren (inkluderat Södertälje kanal och Stockholms hamn).