1450-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Kraftledningskablar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Direktiv 2004/17/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande enhetens benämning på upphandlingen
Kabel 0,4-36 kV.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Stockholm.
Nuts-kod SE11 Stockholm
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar Kabel 0,4 – 36 kV samt därtill hörande produkter och tjänster. Med tillhörande produkter avses t.ex. produkter och utrustning för skarvning mm. och annan utrustning som är kopplad till produktområdet kabel 0,4 – 36 kV.
Vi söker företag som kan leverera ett brett utbud av efterfrågade produkter till så många som möjligt av Värmeks och IS-Hankintas medlemmar/ägare som är spridda runt om i hela Sverige och i Finland.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
31320000 Kraftledningskablar, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31224000 Kopplingar och kontaktelement, 31300000 Isolerad metalltråd och kabel, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej