145033-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Konsulttjänster för transportsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Strategiskt beslutsunderlag för godstransporter och omlastningspunkter i Mittstråket
Referensnummer: 341-1603-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71311200 Konsulttjänster för transportsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att öka kunskapsnivån kring effekterna av ett ökat antal rörelser inom Mittstråket och möjligheterna med bättre samverkan mellan organisationer på lokal och regional nivå för att främja utvecklingen i Mittnorden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 79419000 Utvärderingskonsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen