145043-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Filipstad: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil molnväxel och operatörstjänster
Referensnummer: 1810
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
64200000 Telekommunikationstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Mobil molnväxel samt operatörstjänster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32524000 Telekommunikationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Deltagande kommuner/kommunala bolag.
Följande kommuner samt kommunala bolag inbjuder er att inkomma med anbudsansökan i rubricerad upphandling i enlighet med detta dokument. Observera att kommunala bolag samt stiftelser kan tillkomma eller försvinna under kommande avtalstid.
Kommun.
Arvika kommun.
212000-1892
Grums kommun.
212000-1827
Sunne kommun.
212000-1843
Hagfors kommun.
212000-1884
Munkfors kommun.
212000-1801
Kristinehamns kommun.
212000-1868
Årjängs kommun.
212000-1835
Hammarö kommun.
212000-1793
Torsby kommun.
212000-1777
Eda kommun.
212000-1769
Kils kommun.
212000-1751
Forshaga kommun.
212000-1819
Säffle kommun.
212000-1900
Storfors kommun.
212000-1785
Filipstads kommun.
212000-1876
Kommunala bolag.
Kristinehamnsbostäder AB.
556526-8116
Kristinehamns Energi AB.
556702-8187
Näringslivssamverkan i Kristinehamn AB.
559037-7957
Eda Bostads AB.
556041-7296
Eda Energi AB.
556782-0708
Valfjället Skicenter AB.
556251-7556
AB Hammaröbostäder.
556470-4426
Hammarö Energi AB.
556245-1947
Sunne Fastighets AB.
556042-8921
Hagfors Energi AB.
556733-5814
HagforsHem AB.
556535-7604
Stiftelsen Björkåsen.
872400-2004
Stiftelsen Filipstadsbostäder.
872400-2012
Filipstads Energinät AB.
556517-4991
Arvika fastighets AB.
556040-1217
Arvika Teknik AB.
556527-6713
Arvika Näringslivscentrum.
769602-3865
Arvika Fjärrvärme.
556536-8221
Arvika kraft AB.
556829-3269
Arvika Kommunnät AB.
556973-8205
Munkfors Bostäder AB.
556378-0427
Årjängs Bostads AB.
556526-2259
Forshaga Energi Aktiebolag.
556545-3437
Forshaga Fibernät Aktiebolag.
556786-3120
Kommunala Bostadsföretaget Forshagabostäder AB.
556445-3445
Kils Avfallshantering Aktiebolag.
556537-8964
Kils Energi Aktiebolag.
556221-4113
Kils Stadsnät AB.
556495-8261
Kilsbostäder Aktiebolag.
556506-8425
Hantverkshuset i Kil Aktiebolag.
556249-3865
Upphandlingen ska även innehålla option för involverade kommuners dotterbolag att avropa upphandlad tjänst.
Kommunerna har beslutat att tillsammans upphandla Mobil molnväxel och operatörstjänster med tillhörande stödsystem och tilläggstjänster. Filipstads kommun har i uppdrag att utföra det praktiska arbetet i upphandlingen. Slutligt leveransavtal tecknas med varje enskild kommun.
Kommunerna har tillsamman över 18.000 heltidsanställda som på olika sätt ska använda och ta del av de efterfrågade tjänsterna i denna upphandling.
Intresseanmälan.
Härmed inbjuds ni att inkomma med intresseanmälan för att delta i det fortsatta anbudsförfarandet avseende en flexibelt och framtidssäker telefonitjänst omfattande tjänster för växelsystem med fasta och mobila operatörstjänster.