2. Förfarande
Förfarande
Titel: Släckt kalk
Beskrivning: Behov av släckt kalk för drift av anläggningarna i Drefviken och Uppsala. Släckt Kalk används för att rena rökgaser från våra produktionsanläggningar Beräknad planerad användning ca 1950 ton per år. Saltsyra används kontinuerligt under driftsäsongen men främst under September till Maj
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 24000000 Kemiska produkter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:116346:Lot:1