145078-2022 - ResultatSverige-Linköping: Skogstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Linjeröjning
Referensnummer: 21/199
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för Linjeröjning avser Nät i både Linköping och Katrineholm.
Underhållsröjning i skogsgata, sidoområden. avverkning av farliga träd, röjning vid storstörning.
Syfte
Syftet med upphandlingen att säkra resurser för linjeröjning runt B luftledningsnät för att på så sätt upprätthålla säkra ledningsgator.Det åligger L att detta sker på ett säkert och kostnadseffektivt sätt.
Ej uppdelning av kontrakt
B lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) L som tar ansvar för hela åtagandet. B väljer därför att ej dela upp kontraktet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03400000 Skogsbruk och skogsavverkning, 45111220 Röjning av ris och buskar, 77211300 Trädröjning, 77211400 Trädfällning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen