145174-2018 - ResultatSverige-Göteborg: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enkätvektyg för medarbetare och studenter
Referensnummer: C 2017-0982
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Chalmers tekniska högskola upphandlar ett enkätverktyg för kommande medarbetarenkäter och studentenkäter. Enkäterna ska genomföras i samma system och kunna analyseras mot varandra.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48463000 Programvara för statistik, 48810000 Informationssystem, 48900000 Diverse programvara och datorsystem, 79300000 Marknadsundersökningar och ekonomiska undersökningar; opinionsundersökningar och statistik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Om upphandlingen - syfte och mål.
Chalmers tekniska högskola AB har ca 3000 anställda samt undervisning för ca 13000 studenter. Årligen genomförs medarbetarenkäter och studentundersökningar för att kunna mäta olika nyckeltal i verksamheten och genomföra förbättringsarbeten i arbets- och studentmiljöer vid behov.
En kommande avtalsleverantör ska årligen genomföra undersökningar i ett webbaserat enkätverktyg. Behovet avser inte endast en undersökning per kategori årligen utan kan innefatta flera olika undersökningar, totalt eller delvis, gällande olika utbildningsområden, institutioner eller övriga grupperingar helt enligt Köparens önskemål vid beställningen. Upphandlingen omfattar därför inte bara ett enkätverktyg utan även genomförandet, rapporteringen, sammanställningen och alla tänkbara delar i processen. Med totala undersökningar menas vanligen samtliga anställda och/eller samtliga studenter. Med delundersökningar avses oftast specifika institutioner, avdelningar, program eller andra vanligt förekommande grupperingar inom Chalmers.
Enkäter hos medarbetare och studenter sker separat men Chalmers vill även ha möjlighet att jämföra dessa två undersökningar med varandra. En kommande avtalsleverantör ska därför kunna hantera båda dessa områden i sitt verktyg och kunna jämföra resultat, analyser och hantera båda grupperingar i rapporter och sammanställningar.