145183-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Kävlinge: Byggnadsinstallationsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal – 5 kategorier (El-, Ventilation-, VS-, Byggservice och Mark- och anläggningsarbeten).
Referensnummer: 17/14
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
KKB Fastigheter AB och Kävlinge kommun har egna hantverkare/fastighetsskötare inom kategori Elarbeten, Ventilationsarbeten (ej OVK), VS-arbeten, Byggservice och Mark- och anläggningsarbeten som i första hand utför arbeten i fastighetsbeståndet. Tecknande av ramavtalsleverantörer avser att täcka upp det behov som egna hantverkare inte har resurser eller kompetens för att utföra.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45236000 Markanläggning, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KKB Fastigheter AB och Kävlinge Kommun har egna hantverkare/fastighetsskötare inom kategori Elarbeten, Ventilationsarbeten (ej OVK), VS-arbeten, Byggservice och Mark- och anläggningsarbeten som i första hand utför arbeten i fastighetsbeståndet. Tecknande av ramavtalsleverantörer avser att täcka upp det behov som egna hantverkare inte har resurser eller kompetens för att utföra.