Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningstjänster Fastighet 2017.
Referensnummer: VLL 931-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal för besiktningstjänster inom fastighetsområdet. Ramavtalet omfattar följande teknikområden: Bygg, EL, Vent, VS, Mark, Sprinkler, Inredning.
Ramavtalet är indelat i 3 geografiska områden: Lycksele, Skellefteå och Umeå.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Bygg
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 76600000 Besiktning av rörledningar, 90491000 Besiktning av avlopp