145192-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Eskilstuna: Undervisning och utbildning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Uppdragsutbildning i steg 1 KBT.
Referensnummer: DU-UPP17-0051
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Division psykiatri och funktionshinder i Landstinget Sörmland ser ett behov av att utbilda personal från olika yrkeskategorier i steg 1 KBT.
Aktuell upphandling:
Upphandlingen avser ramavtal för uppdragsutbildning i steg 1 KBT till Landstinget Sörmland i enlighet med vad som beskrivs i förfrågningsunderlaget.
Uppdragsutbildning i steg 1 KBT till Landstinget Sörmland i syfte att ge sådana kunskaper och färdigheter som fordras för att under handledning kunna bedriva psykoterapi med inriktningen kognitiv beteendeterapi.
Division Psykiatri/funktionshinder ser ett behov av att utbilda medarbetare från olika yrkeskategorier i grundläggande psykoterapiutbildning motsvarande steg 1 KBT 45 högsklolepoäng + handledning. I divisionen ingår Barn och ungdomspsykiatrin, vuxenpsykiatrin och Habiliteringsverksamheten. I nuläget finns även hjälpmedelscentralen men den verksamheten kommer inom kort flyttas till medicinsk service och kommer inte att ta del av denna utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80500000 Utbildningstjänster, 80511000 Personalutbildning, 80561000 Vårdutbildning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymuppgifter:
Landstinget Sörmland vill utbilda 16 medarbetare under 2 kurser parallellt i Eskilstuna och i Nyköping med start HT 2017.
Första utbildningsperioden innefattande 3 terminer för 2 grupper á 16 studenter. Efter utvärdering av utbildningen ska division psykiatri/funktionshinder ha option att kunna beställa minst en (1) till utbildningsperiod i Eskilstuna eller i Nyköping.
Vid utnyttjande av denna option meddelar division psykiatri/funktionshinder senast sex (6) månader före början på den nya utbildningsperioden sin avsikt att utnyttja optionen.