145195-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Parkeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av parkeringstjänster.
Referensnummer: LOC 1609-1012
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63712400 Parkeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenören ska åta sig att leverera ett fackmannamässigt funktionsansvar för alla typer av parkeringar, och i förekommande fall parkeringsgarage, med tillhörande tjänster såsom:
— Samtlig övervakning av ytorna med fokus på att bidra till en ordnad trafiksituation på objekten,
— Utfärda kontrollavgifter samt hantera ev. inkassoförfarande,
— Tillhandahålla kundtjänst som första kontaktyta mot parkör,
— Leverera betalautomater,
— Funktionsansvar (inkl. service) för betalautomater,
— Inköp, montering och löpande underhåll av vägmärken och skyltar samt se till att samtliga ytor är skyltade enligt Vägmärkesförordningen,
— Samtlig hantering av de tillstånd Locum utfärdar (manuellt och digitalt),
— Tillhandahålla ett digitalt tillståndshanteringssystem,
— Hantera långtidsparkerade fordon,
— Tillsyn och administration av laddstolpar,
— Linjemålning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandling av parkeringstjänster
Del nr: 1 Anbudsområde Nord
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63712400 Parkeringstjänster, 51214000 Installation av parkeringsmätare, 98351000 Parkeringsförvaltning, 45233270 Målning av markeringar för parkeringsplats
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens övergripande målsättningar med parkeringsentreprenaden är:
— God trafiksäkerhet, framkomlighet och tillgänglighet,
— En ordnad parkeringssituation,
— En god service genom rådgivning och upplysning om regler för parkering,
— En god betalningsmoral.
Del nr: 2 Anbudsområde City
Del nr: Anbudsområde Syd