145213-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling miljöcontroller i byggprojekt.
Referensnummer: LOC 1609-0996
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Avropad konsult ska stötta interna och externa projektledare samt konsulter och entreprenörer i byggprojekt avseende miljöfrågor i enlighet med beslutad process. Rapportering och utbyte ska ske med Locums interna miljöcontroller löpande under projekten.
Entreprenadrojekten omfattar både om-, ny- och tillbyggnationer samt underhållsprojekt inom Locums fastighetsbestånd. Projekten och uppdragen är av varierande storlek och art.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 30 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen