See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Tekniska konsulter till lokalförsörjningen 2026
Beskrivning: Specialpedagogiska skolmyndigheten, SPSM, är i behov av konsulter till lokalförsörjningen dels för att säkerställa specifik kompetens dels för att vid behov avlasta olika kompetenser inom lokalförsörjningsområdet. Vi avser att teckna ett ramavtal med en eller flera leverantörer som kan försäkra myndigheten en stabil och professionell leverans av efterfrågade tjänster. Upphandlingen är uppdelad i delområden per profession och geografiskt område.
Intern identifierare: 2 STO-2025/728
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71200000 Arkitekttjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71315200 Byggkonsulttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella obligatoriska krav
Beskrivning: Avser generella obligatoriska krav
Intern identifierare: 1785782-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på leverantör
Beskrivning: Avser krav på leverantören
Intern identifierare: 1830790-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Syd: Arkitekt och handläggande Arkitekt
Beskrivning: Område Syd: Arkitekt och handläggande Arkitekt
Intern identifierare: 1837755-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Mitt: Arkitekt och handläggande Arkitekt
Beskrivning: Område Mitt: Arkitekt och handläggande Arkitekt
Intern identifierare: 1837877-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Norr: Arkitekt och handläggande Arkitekt
Beskrivning: område Norr: Arkitekt och handläggande Arkitekt
Intern identifierare: 1837878-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Syd: Inredningsarkitekt och handläggande inredningsarkitekt
Beskrivning: område Syd: Inredningsarkitekt och handläggande inredningsarkitekt
Intern identifierare: 1864212-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Mitt: Inredningsarkitekt och handläggande inredningsarkitekt
Beskrivning: Område Mitt: Inredningsarkitekt och handläggande inredningsarkitekt
Intern identifierare: 1871501-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Norr: Inredningsarkitekt och handläggande inredningsarkitekt
Beskrivning: område Norr: Inredningsarkitekt och handläggande inredningsarkitekt
Intern identifierare: 1871502-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Syd: Landskapsarkitekt och handläggande Landskapsarkitekt
Beskrivning: område Syd: Landskapsarkitekt och handläggande Landskapsarkitekt
Intern identifierare: 1837790-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Mitt: Landskapsarkitekt och handläggande Landskapsarkitekt
Beskrivning: område Mitt: Landskapsarkitekt och handläggande Landskapsarkitekt
Intern identifierare: 1837991-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Norr: Landskapsarkitekt och handläggande Landskapsarkitekt
Beskrivning: område Norr: Landskapsarkitekt och handläggande Landskapsarkitekt
Intern identifierare: 1837992-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Syd: Belysningskonsult
Beskrivning: område Syd: Belysningskonsult
Intern identifierare: 1837817-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Mitt: Belysningskonsult
Beskrivning: område Mitt: Belysningskonsult
Intern identifierare: 1838122-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Norr: Belysningskonsult
Beskrivning: område Norr: Belysningskonsult
Intern identifierare: 1838123-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Syd: Besiktningsorganisation
Beskrivning: område Syd: Besiktningsorganisation
Intern identifierare: 1837846-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Mitt: Besiktningsorganisation
Beskrivning: område Mitt: Besiktningsorganisation
Intern identifierare: 1838199-15
Del (anbudsområde): LOT-0017
Titel: Norr: Besiktningsorganisation
Beskrivning: område Norr: Besiktningsorganisation
Intern identifierare: 1838200-16
Del (anbudsområde): LOT-0018
Titel: Syd: Bygg- och projektledare
Beskrivning: Område Syd: Bygg- och projektledare
Intern identifierare: 1837853-17
Del (anbudsområde): LOT-0019
Titel: Mitt: Bygg- och projektledare
Beskrivning: Område Mitt: Bygg- och projektledare
Intern identifierare: 1838214-18
Del (anbudsområde): LOT-0020
Titel: Norr: Bygg- och projektledare
Beskrivning: område Norr: Bygg- och projektledare
Intern identifierare: 1838215-19