Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal lastbilstransporter
Referensnummer: UH-2022-34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 60100000 Vägtransporter
II.1.4.
Kort beskrivning
Torsby kommun inbjuder till anbudsgivning gällande ramavtal för Transport av kross- och sprängmassor samt anläggningsmaskintjänster i samband med nämnda transporter. Transporterna sker från sprängning-/krossningen av kullen vid Östmarkskorset.
Denna verksamhet upphandlas parallellt med den upphandlingen som benämns. ”Bergarbeten för framtagande av nytt handelsområde 2”.
Detta enligt nedanstående instruktioner och bifogade handlingar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner, 43310000 Maskiner för väg- och vattenbyggnadsarbeten, 45000000 Anläggningsarbete, 60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet omfattar Torsby kommuns, behov av transport och anläggningsmaskintjänster för främst transport av spräng- och krossmassor inklusive förare. Upphandlingen omfattar till dominerande del transport av nämnda massor där lastning sker med hjälp från annan entreprenör. Lastning av massor från mellanlager kommer delvis att ske med hjälp av entreprenörens hjullastare som efterfrågas i detta anbud.
Den beräknade volymen är ca 52 000 ton.