145318-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Programvaruutvecklingstjänster för fjärrtillgång
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Digital effekstyrning fjärrvärme
Referensnummer: 23/54
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212514 Programvaruutvecklingstjänster för fjärrtillgång
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar effektstyrning för ca 500 anslutningspunkter i Tekniska verkens fjärrvärmenät, samt visualisering av energidata från nämnda fastigheter. Med anslutningspunkt avses den punkt i en fastighet där Fjärrvärmebolagen kopplar in Fjärrvärmen till fastigheten. På sikt kan även ytterligare digitala förmågor bli aktuella. Dessa förmågor kommer, om det blir aktuellt, att tas upp som optioner i kommande förfrågningsunderlag.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32441200 Fjärrmät- och styrutrustning, 48100000 Programvara för särskild industri, 48151000 Datorstyrsystem, 48514000 Programvara för fjärrtillgång, 72212100 Programvaruutvecklingstjänster för särskild industri, 72300000 Datatjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund och nuläge
Ett steg i att bygga världens mest resurseffektiva region är att öka graden av digitalisering i fjärrvärmenätet och introducera bla. en förmåga att digitalt effektstyra i fjärrvärmenätet. Effektstyrning innebär att Tekniska Verken ska kunna styra och fördela effekt och energi i fjärrvärmenätet och i fastigheterna, på ett planerbart och dynamiskt sätt, dvs. när Tekniska Verken anser att det behövs.
Ett exempel på effektstyrning är att jämna ut effekttoppar i fjärrvärmenätet. Typiskt uppstår effekttoppar när värmebehovet i fjärrvärmenätet är som störst, normalt sett på morgnar mellan 07:00 – 09:00, när folk förbereder sig för jobbet och på kvällar, mellan 17:00 – 19:00 när folk är tillbaka från jobb och skola. Med dagens icke digitaliserade fjärrvärmesystem behöver Tekniska verken under hög belastning på fjärrvärmenätet starta så kallade spetspannor för att leverera rätt mängd värme vid rätt tillfälle och hantera effekttopparna i fjärrvärmenätet. Spetspannorna använder i regel dyrare icke-miljövänligt bränsle och genom att implementera förmågan att effektstyra i fjärrvärmenätet kan effekttopparna jämnas ut och behovet av spetspannor undvikas eller minskas, vilket ger ekonomiska och klimatmässiga vinster.
Ett annat exempel på effektstyrningsförmåga i fjärrvärmenätet är att ge fastighetsägarna möjlighet att välja en inomhustemperatur och där Tekniska Verken säkerställer att fastigheten bibehåller vald inomhustemperatur samtidigt som effekt- och energileveransen till fastigheten optimeras.
En målsättning med ökad grad av digitaliseringen i fjärrvärmenätet är att Tekniska Verken vill kunna erbjuda sina kunder högre grad av visualisering av energidata, olika typer av driftövervakning, larmhantering, samt andra digitala förmågor som leverantörerna kan erbjuda.
Syfte
Syftet med upphandlingen är att handla upp en lösning för effektstyrning som ger Beställaren möjlighet att styra och fördela effekt och energi i fjärrvärmenätet och i fastigheterna på ett planerbart och dynamiskt sätt, samt möjliggöra för fastighetsägare att få en förbrukningsöversikt för uppkopplade fastigheter och en visualisering av energidata från fastigheterna.
Ej uppdelning av kontrakt
Beställaren lägger stor vikt vid att erhålla en kontinuerlig helhetslösning med en (1) Leverantör som tar ansvar för hela åtagandet. Beställaren väljer därför att ej dela upp kontraktet.