145415-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Musikinstrument
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Musikinstrument
Referensnummer: 303/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
37310000 Musikinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar musikinstrument med tillhörande produkter och tjänster inom följande delområden:
Delområde 1 - Blåsinstrument
Delområde 2 - Klaviaturinstrument
Delområde 3 - Slaginstrument
Delområde 4 - Stråkinstrument
Delområde 5 - Stränginstrument
Delområde 6 - Studioutrustning m.m.
Leverantören bör erbjuda begagnade Varor inom delområdena som Ramavtalet omfattar.
Syftet med upphandlingen är att säkerställa avtalsanvändarnas behov av produkter och tjänster inom ovan angivna delområden. Detta innebär att leverantören ska kunna tillhandahålla musikinstrument samt tillhörande produkter med olika kvalitetsnivåer för att tillgodose behovet från många olika kommunala verksamheter.
Behov finns främst inom kommunernas skolor (förskola, grundskola och gymnasium), kulturskolor samt verksamheter i kommuner som erbjuder uthyrning av musikinstrument.