145429-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende mark- och exploateringskonsulttjänster inklusive markförhandling
Referensnummer: UH-2023-53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren har, från tid till annan, behov av mark- och exploateringstjänster inklusive markförhandling i beställarens projekt. I projekten anlitas mark- och exploateringskonsult för uppdrag under någon del av projekten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 8 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen