145451-2018 - ResultatSverige-Farsta: Tvätt- och kemtvättstjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av tvätttjänst inom hemtjänsten och för stöd och service till personer med funktionsnedsättning inom Farsta Sdf
Referensnummer: 2.2.2.-732/2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att teckna ramavtal med en leverantör från och med 1.5.2018.
Upphandlingens volym/omfattning: Uppdraget uppskattas till ca 200 tvättar/månad. Farsta Norra (ca 70) Farsta Centrum (ca 120).
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
98311000 Tvättinsamling, 98311100 Tvätthantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen