2. Förfarande
Förfarande
Titel: Synundersökning och bildskärmsglasögon
Beskrivning: PS bolagen behöver synundersökningar och bildskärmsglasögon för medarbetare. De söker leverantör som erbjuder synundersökning samt utprovning, leverans och service. Undersökningar ska utföras av legitimerad optiker eller ögonläkare. Leverantören ska ha flera kvalitetsglas, enkel tidsbokning och god tillgänglighet via butiker på orter där PS bolagen har sin verksamhet.
Intern identifierare: SR2619
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85160000 Optikertjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 33734100 Bågar och skalmar till glasögon, 33734200 Glasögonglas
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000