145580-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster – Ramavtal Byggledning mark
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelRamavtal Byggledning mark
BeskrivningDenna upphandling avser konsulter för byggledning av markentre-prenader för AB Svenska Bostäder inklusive dotterbolaget Stadshol-men AB (nedan beställaren). Konsulten ska arbeta i nära samarbete med beställarens projektle-dare, trädgårdssamordnare och landskapsarkitekter, samt övriga konsultgrupper som deltar i projekten. Uppdragen avser om- och ny-byggnadsentreprenader samt gårdsombyggnader på beställarens fastigheter.
Intern identifierareSB 2024/58
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71311210 Konsulttjänster för vägar, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 72224000 Konsulttjänster för projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareRamavtal Byggledning mark