145718-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Säkerhetstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänst
Referensnummer: V-2020-0140
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar bevakningstjänster.
Bevakningstjänsterna bedrivs i huvudsak på KTH:s campus vid Valhallavägen, men också i begränsad utsträckning på KTH:s övriga campus. Bevakningen bedrivs dygnet runt årets alla dagar av väktare/hundförare. Vid särskilda tillfällen finns även behov av personskyddsväktare och ordningsvakter, samt trådlösa larmlösningar för utomhusbruk.
KTH avser teckna avtal med en (1) Leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 54 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79713000 Vakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen