145720-2020 - KonkurrensutsättningSverige-STRÖMSUND: Avfallstransport
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport av hushållsavfall till förbränningsanläggning
Referensnummer: 2020-005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90512000 Avfallstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Strömsunds kommun, teknik- och serviceförvaltningen, AVA-enheten, nedan kallade Beställaren, erbjuder er att lämna anbud på transport av hushållsavfall (men även en liten del krossat grovavfall) från ÅVC Liden, Strömsund, till Sundsvall Energi, Korstaverket och Blåberget för förbränning.
Volymen ligger på ca 3 000 ton per år och transport ska ske 2-3 gånger per vecka vid avtalets start.
Då beställaren under avtalstiden kommer att ändra inhämtningsmetod för matavfall så kommer antalet ton att minska successivt upp till 50 % under avtalstiden och sammansättning på avfallet kommer ändras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Transport av huvudsakligen hushållsavfall till Sundsvall Energi (Korstaverket och Blåberget) för förbränning.
Beställaren
Strömsunds kommun, teknik- och serviceförvaltningen, AVA-enheten, nedan kallade Beställaren, erbjuder er att lämna anbud på transport av hushållsavfall enligt villkor som framgår av detta upphandlingsdokument med bilagor.
Strömsunds kommun, organisationsnummer 212000-2486.
Detta är uppdraget
Transport av huvudsakligen hushållsavfall/hushållssopor (men även en liten del krossat grovavfall) från ÅVC Liden, Strömsund, till Sundsvall Energi, Korstaverket och Blåberget för förbränning.
Upphandlingen omfattar även transport av tryckimpregnerat trä men bara ett fåtal transporter per år från separat plats på ÅVC Liden.
Upphandlingen omfattar inte transport av matavfall.
Omfattning
Då beställaren under avtalstiden kommer att ändra inhämtningsmetod för matavfall så kommer antalet ton att minska successivt upp till 50 % under avtalstiden och sammansättning på avfallet kommer ändras. Denna minskning utgör inte grund för ändring av priser i avtalet.
Leverantören ska transportera verklig volym i sin helhet. Se mer i bilaga 3, uppdragsbeskrivning.