145722-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Luftintagsfilter – Filter till Ansiktsskydd 90
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelFilter till Ansiktsskydd 90
BeskrivningDenna upphandling syftar till att ta fram ett ramavtal för filter som ska passa till ansiktsskydd 90. Ramavtalet ska gälla för tre år med en möjlig förlängning av två år i taget men som längst en kontraktsperiod om sju år.
Intern identifierare25FMVU306
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 42913500 Luftintagsfilter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningI projekt TR.1103102 Anskaffning personlig skyddsutrustning ligger uppdraget att anskaffa ersättare till filter 90. Denna upphandling syftar till att ta fram ett ramavtal för filter som ska passa till ansiktsskydd 90 . Ett initialt avrop om upp till 56 000 st filter är planerat i samband med tecknande av ramavtalet men antalet filter är beroende av slutpriset per styck. Takvolymen om 180 000 000 kr baserar sig på ett uppskattat behov av 600 000 filter a 300kr. Denna ram har anpassats efter FM samt övriga avropsberättigades behov. Filtret ska bla uppfylla skyddsnivå ABE, lågt tryckfall genom filtret, låg vikt och lång hylltid/hållbarhet. En inventering av filter har gjorts i NSPAs produktkatalog med syftet att eventuellt avropa därifrån men dessa filter håller en högre skyddsgrad än som erfordras. Det innebär att övriga ovan listade krav ej kan mötas. Därför beslutas att upphandling av ett ramavtal ska göras. Då aktuella filter är en militär variant kommer LUFS att bli tillämplig. Andra myndigheter kommer att få möjligheten att bli avropsberättigade på det aktuella ramavtalet efter inlämnande av fullmakt från respektive myndighet. Det kommer att finnas en möjlighet att inkludera fler avropsberättigade senare, dvs i ramavtalet. I nuläget har följande myndigheter lämnat in en fullmakt till FMV att företräda dem; 1. Socialstyrelsen 2. Tullverket 3. Myndigheten för Samhällsskydd och Beredskap 4. FOI Ramavtalet ska gälla för tre år med en möjlig förlängning av två år i taget men som längst en kontraktsperiod om sju år.
Intern identifierareFilter till Ansiktsskydd 90