145750-2020 - KonkurrensutsättningSverige-STRÖMSUND: Uthyrning av industriella fordon med förare
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskintjänster
Referensnummer: 2019-022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60182000 Uthyrning av industriella fordon med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Maskintjänster för löpande avrop av grävmaskin, hjullastare, lastbilar, mm.
Beställaren
Strömsunds kommun upphandlar maskintjänster för sig själv och för Strömsunds Hyresbostäder på fullmakt, nedan kallade Beställarna.
Strömsunds kommun, 212000-2486Strömsunds Hyresbostäder, 556121-3496
Syftet är att ingå ramavtal för successiva avrop av upphandlade tjänster under avtalstiden. I ramavtalet fastställs samtliga villkor för avrop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45112400 Grävning, 45510000 Uthyrning av kranar med maskinskötare, 45520000 Uthyrning av schaktutrustning med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen