145754-2021 - ÄndringSverige-Skellefteå: Anläggning av huvudvägar och andra vägar
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Beläggningsarbeten
Referensnummer: UH-2020-39
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45233100 Anläggning av huvudvägar och andra vägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar arbeten som inte upphandlas i särskilda entreprenader, i form av fräsning, vägmarkering och asfaltsbeläggningar för underhåll och nybyggnation, anläggningsarbeten samt övriga arbeten i anslutning till dessa i Skellefteå kommun. Omfattningen i detalj framgår av handlingar angivna under AFB.22. Entreprenaden är ett ramavtal.
Skellefteå kommun och Skellefteå Airport är med i upphandlingen.