För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: http://www.karolinskaupphandling.karolinska.se/
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Rehabilitering ryggmärgsskadade, slutenvård.
Referensnummer: 2016-589
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Inom vårdkedjan för ryggmärgsskadade önskar Karolinska Universitetssjukhuset upphandla icke sjukhusbunden rehabilitering, slutenvård, med ramavtal och rangordning. Volymbehovet för rehabiliteringstjänsterna är ca 55 patienter per år, cirka 2 200 vårddygn.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85111400 Sjukhusrehabilitering, 85312500 Rehabiliteringstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen