145843-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Installation av radioantenner
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för Installation och Service av Mobila inomhusnät
Referensnummer: LOC 2019-1116
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45312330 Installation av radioantenner
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tecknande av ramavtal för installation och service av inomhusnät för mobiltelefoni och Rakelkommunikation. Upphandlingen omfattar även jourberedskap och jourutryckning avseende servicearbete. Upphandlingen är indelad i tre delområden (anbudsområden) enligt nedan. Anbud kan lämnas på ett, två eller samtliga delområden. För mer information om respektive delområde, se upphandlingsdokumenten.
Delområde 1 - Serviceområde Norr Servicearbeten inkl. mindre installationsarbeten (serviceentreprenader)
Delområde 2 - Serviceområde Söder Servicearbeten inkl. mindre installationsarbeten (serviceentreprenader)
Delområde 3 - Större installationsarbete (installationsentreprenader)
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 22 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delområde 1 - Serviceområde Norr
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45312330 Installation av radioantenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314310 Kabelläggning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning, 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delområde 1 omfattar, inom aktuellt serviceområde: Servicearbeten (t.ex. felsökning och avhjälpande arbeten) gällande inomhusnät. Mindre installationsarbete (t.ex. nya eller kompletterande installationer) som beräknas uppgå till ett värde understigande 1,5 miljoner SEK. Inom respektive serviceområde omfattas de objekt (universitetssjukhus, akutsjukhus, sjukhus och övriga objekt t.ex. behandlingshem m.m.) som anges i upphandlingsdokumenten.
Delområde 2 - Serviceområde Söder
Del nr: 2
45312330 Installation av radioantenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314310 Kabelläggning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning, 50300000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende persondatorer, kontorsutrustning, telekommunikations- och audiovisuell utrustning, 50333000 Underhåll av radiokommunikationsutrustning, 50334400 Underhåll av kommunikationssystem
Delområde 2 omfattar, inom aktuellt serviceområde: Servicearbeten (t.ex. felsökning och avhjälpande arbeten) gällande inomhusnät
Mindre installationsarbete (t.ex. nya eller kompletterande installationer) som beräknas uppgå till ett värde understigande 1,5 miljoner SEK.
Inom respektive serviceområde omfattas de objekt (universitetssjukhus, akutsjukhus, sjukhus och övriga objekt t.ex. behandlingshem m.m.) som anges i upphandlingsdokumenten.
Delområde 3 - Större installationsarbeten (installationsentreprenader)
Del nr: 3
45312330 Installation av radioantenner, 45314000 Installation av telekommunikationsutrustning, 45314300 Kabelutrustning, 45314310 Kabelläggning, 51300000 Installation av kommunikationsutrustning
Delområde 3 omfattar installationsarbete (t.ex. nya eller kompletterande installationer) som beräknas uppgå till ett värde om minst 1,5 miljoner SEK eller mer.