145867-2021 - PlaneringSverige-Kristianstad: Enteral nutrition
Förhandsmeddelande
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Extern remiss - Enteral nutrition och förbrukningsvaror samt distribution
Referensnummer: Extern Remiss
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33692300 Enteral nutrition
II.1.4.
Kort beskrivning
Övergripande mål och syftet med denna upphandling är att skapa ett dynamiskt samarbete med en leverantör som leder till kontinuerlig utveckling och förbättring av produktsortimentet på ett kostnadseffektivt sätt vilket ska säkerställa att Region Skånes behov av nutritionsprodukter tillgodoses på bästa sätt. I upphandlingen ingår inköp av speciallivsmedel, förbrukningsmaterial för enteral nutrition, lagerhållning, packning samt distribution.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 42122411 Nutritionspumpar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen