145879-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Kalmar: Utryckningsfordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Höjdfordon, stegbil för räddningstjänst
Referensnummer: 2021-73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34114100 Utryckningsfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Kalmar kommun upphandlar ett avtal avseende en leverans av Brandbil - höjdfordon/stegbil enligt Bilaga - Kravspecifikation.
Kontaktperson för upphandlingen:
Namn: Zeljko Starcevic, upphandlare
tfn: 0480454069
e-post: zeljko.starcevic@kalmar.se
Sista anbudsdag
Anbud ska lämnas elektroniskt via Visma TendSign senast den 2022-04-20 14:00.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet och beställare är:
Kalmar kommun (org. nr 212000-0746)
Upphandlingsform
Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34114000 Specialfordon, 34114110 Räddningsfordon
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beställarens ombud i upphandlingen är Kalmar kommun, Serviceförvaltningen, Upphandlingsenheten.
Kontaktpersoner
Omfattning
Beställaren avser att upphandla Höjdfordon, stegbil för räddningstjänst enligt kravspecifikationerna bilaga 3.
Tillhandahållande av upphandlingsdokument
Upphandlingen genomförs via Visma TendSign. Beställaren kommer att tillgängliggöra upphandlingsdokumentet elektroniskt via Visma TendSign.
För att få tillgång till systemet krävs en inloggning. Tekniska frågor om systemet ställs till Visma TendSign support per e-post: tendsignsupport@visma.com. Manual, instruktionsfilm och vanliga frågor och svar finns på www.tendsign.com/support.
TendSign support har öppet vardagar 07.00-17.00.
Avtalsform
Avtal kommer att tecknas med en leverantör.
Upplysningar under anbudstiden
Leverantören ska ställa eventuella frågor om upphandlingen skriftligen via Visma TendSign. Inkomna frågor och svar meddelas via Visma TendSign.
Sista dag för frågor är 2022-04-11.
Anbuds form och innehåll
Anbudet ska uppfylla följande obligatoriska krav. Anbud som inte uppfyller de obligatoriska kraven kan komma att förkastas.
Anbudet ska vara formulerat på svenska. Bevis, enstaka ord, förkortningar och tekniska beskrivningar får vara på engelska.
För sent ankommet anbud kommer inte att prövas.
Ska-krav
Samtliga angivna ska-krav i upphandlingsdokumentet, med tillhörande bilagor ska vara uppfyllda av leverantören.
Antagande av anbud
Utvärdering kommer att ske enligt bifogad utvärderingsmodell, bilaga 4 Utvärdering Höjdfordon, stegbil för räddningstjänst. Det anbud som erhåller det lägsta utvärderingspriset vid utvärderingen är det ekonomiskt mest fördelaktiga och kommer att tilldelas avtalet.
Tilldelningsbeslut
Beställaren kommer att skicka en underrättelse om tilldelning med e-post till samtliga anbudsgivare via den e-postadress som respektive anbudsgivare har registrerat i Visma TendSign i samband med anbudsinlämningen. I underrättelsen om tilldelningsbeslutet kommer att anges under vilken tid avtal inte får ingås (avtalsspärr).
Tilldelningsbeslut utgör inte en accept och bindande avtal kommer till stånd först när skriftligt eller digitalt avtal har undertecknats av beställaren. Leverantören ska därför kunna signera avtalshandlingar kopplade till detta upphandlingsdokument både skriftligen och digitalt på begäran av Beställaren.
Kommersiella villkor
Genom att lämna in anbudet accepterar leverantören samtliga kommersiella villkor.
Bilagor
Bilaga 1. Sanningsförsäkran
Bilaga 2. Undertecknande av anbud
Bilaga 3. Kravspecifikation
Bilaga 4. Utvärderingsprotokoll