145884-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Landvetter: Rådgivning avseende design
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Designbyrå.
Referensnummer: D2017-00005
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79415200 Rådgivning avseende design
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser strategisk design i fysisk miljö för Swedavias flygplatser.
Syftet är att säkerställa Swedavias varumärkesidentitet genom gestaltning.
I samverkan med Swedavia ska det skapas attraktiva och kundorienterade flygplatsmiljöer, vilket kräver varierande och komplexa behov av tjänster inom design för de närmaste 2 åren. Detta uppdrag handlar om att utveckla Swedavias visuella identitet i den fysiska miljön på flygplatserna.
Den fysiska miljön – både vad gäller flöden och atmosfär – på Swedavias flygplatser är en viktig del för ökad resenärsnöjdhet och attityden till flygplatserna. Gestaltningen är en avvägning mellan kundnytta, funktion, produktlöfte och upplevelse. Utifrån vår varumärkesstrategi tar vi nu ett samlat grepp för att långsiktigt arbeta för att uppnå en visuell identitet av den fysiska miljön genom en gemensam plattform.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79415200 Rådgivning avseende design, 79933000 Stödtjänster avseende design
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen