145887-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Bevaknings- och säkerhetssystem
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Säkerhetssystem och Konsulter för säkerhetssystem 2019
Referensnummer: 23.3-10597-18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Välkommen att lämna anbud i upphandlingen av Säkerhetssystem och Konsulter för Säkerhetssystem. Upphandlingen är indelad i följande två anbudsområden: Delområdet Säkerhetssystem samt delområdet Konsulter för säkerhetssystem.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 150 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien samt att även kommuner och regioner kommer att kunna avropa ifrån detta ramavtal, något de inte varit berättigade att göra innan.
Kammarkollegiet kommer att anta ramavtalsleverantörer, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav, enligt följande:
Säkerhetssystem: 7 st
Konsulter för Säkerhetssystem: 4 st
Sista anbudsdag är 2019-05-09.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31625000 Inbrotts- och brandlarm, 35121300 Säkerhetsinstallationer, 42961100 Passerkontrollsystem, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 50710000 Reparation och underhåll av elektrisk och maskinteknisk utrustning i byggnader, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen är indelad i följande två anbudsområden:
Säkerhetssystem
Säkerhetssystem avser säkerhetstekniska installationer, vissa närliggande tjänster samt leverans av säkerhetsteknisk materiel och utrustning.
Detta omfattar:
— Inbrottslarm
— Överfallslarm
— Passerkontrollsystem inklusive kodbärare och porttelefon
— CCTV (kamerateknik för övervakning)
— Brandlarmssystem
— Service och underhåll
Dessutom finns det optioner på andra varor och tjänster som kan komma att ställas vid avropen och som kommer att premieras i anbudsutvärderingen ifall de erbjuds (se Tekniska krav - Kravspecifikation). Dessa är:
— Öppna säkerhetssystem för Inbrottslarm
— Öppna säkerhetssystem för Passersystem
— Öppna säkerhetssystem för CCTV
— Integrerade systemlösningar inklusive överordnat system
— Elektromekaniska lås och låssystem
— Mekaniska lås
— Inpasseringsspärrar/entrégrindar
— Mekaniskt inbrottsskydd
— Säkerhetssystem för hängning och larmande av flyttbara objekt, t.ex. konst,
— Fjärrtjänster A (Support, administration och driftövervakning av säkerhetssystem)
— Fjärrtjänster B (säkerhetstjänster genom kamerateknik och operatörer)
Konsulter för Säkerhetssystem
Konsulter avser konsultation gällande säkerhetsarbete och säkerhetstekniska installationer.
Anbudsområdet omfattar Projekteringstjänst, Besiktningstjänst samt Riskanalys.
Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på kommande ramavtalsområde till ca 150 miljoner SEK per år. Uppskattningen grundas på statistik från nuvarande ramavtal inom området samt vad som framkommit i förstudien samt att även kommuner och regioner kommer att kunna avropa ifrån detta ramavtal, något de inte varit berättigade att göra innan.
Kontrakt tilldelas med Turordning eller Förnyad konkurrensutsättning.