1459-2018 - ResultatSverige-Halmstad: Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tonerkassetter och bläckpatroner
Referensnummer: KS 2017/00558
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30190000 Diverse kontorsutrustning och kontorsmateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Tonerkassetter till skrivare som inte ingår i kommunens avtal på multifunktionsskrivare.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30125000 Delar och tillbehör till kopiatorer, 30192110 Bläck- och tryckfärgsprodukter, 30192113 Bläckpatroner
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kommunen har idag avtal med en leverantör, för inköp av multifunktionsskrivare som ingår i Kommunens nätverk. Vid köpa av dessa skrivare har kommunen tecknat serviceavtal med leverantören.
I serviceavtalet ingår leverans av tonerkassetter till dessa skrivare.
Upphandlingen omfattar kommunens behov av tonerkassetter till övriga skrivare och kopiatorer.
Upphandlingen kommer att resultera i ramavtal för succesiva avrop av det samlade behovet under avtalstiden.