145903-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Reklammaterial
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Profil- och presentartiklar
Referensnummer: LiU-2021-03807
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
22462000 Reklammaterial
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling för tecknade av ramavtal för profil- och presentartiklar till Linköpings universitet.
Upphandlingen omfattar profil- och presentprodukter med förädling av produkter, det vill säga med tryck, brodyr, tygmärke eller liknande.
LiU har behov av profil- och presentprodukter för två (2) olika målgrupper.
Målgrupper:
LiU som myndighet (institutioner, enheter eller motsvarande) – beställer genom punch-out i LiU:s e-handelssystem (Raindance).
Privatpersoner/allmänheten (ex. studenter, alumner) - beställer genom extern webbshop.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18530000 Presenter och priser, 22000000 Trycksaker och tillhörande produkter, 22900000 Diverse trycksaker, 39294100 Informations- och marknadsföringsprodukter, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingsföremålet
En mer detaljerad beskrivning av uppdraget och kravställningen framgår av kapitel 2, Kravspecifikation.
Fortsättningsvis benämns ramavtal som avtal.
Avgränsningar
Upphandling omfattar inte arbetskläder, produkter till ceremoniella högtider, PR- och reklamtjänster, gåvokort eller presentprodukter utan förädling.
Målbild
Den leverantör som LiU söker är en engagerad, nytänkande, kvalitets- och miljömedveten leverantör som är intresserad av att lära känna LiU för att förstå LiU:s önskemål, behov och krav - så att båda parter tillsammans kan arbeta för att utveckla LiU:s profilprodukter och sortiment.