145915-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom – Fastighets- & lantbruksvärderare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelFastighets- & lantbruksvärderare
BeskrivningUppdraget: Att inom Sundsvalls kommun utföra uppdrag som avser: - Besiktning och värdering av mark och byggnader, upplåtelse eller upphävande av servitut och tillfälliga nyttjanderätter, annan skada, företagsskada mm. enligt expropriationslagens regler för berörda fastigheter och rättighetshavare. -Besiktning och värdering av mark och fastigheter, servitut och nyttjanderätter där s k vinstdelning ska ske enligt fastighetsbildningslagens och anläggningslagens regler. Upprätta värdeutlåtande per berörd fastighet eller rättighetshavare. Den konsult som utses att utföra uppdraget kommer delta som sakkunnig i värderingsfrågor och bistå ansvarig förrättningslantmätare inom ämnet. Värdeutlåtande ska upprättas enligt gällande lagstiftning på området och i samråd med beställaren. Ortsprisanalys bör utföras till närliggande region om möjligt och tillämpligt. För vissa delar av uppdraget krävs platsbesök för att kunna utföra uppdraget av besiktning och värdering. Där av ska uppdragsgivaren kunna inställa sig på angiven adress angiven i beställningen inom 4 timmar. Detta krav ställs också för att minska klimatavtrycket, för att minska längden på resandet.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70100000 Fastighetsmäklartjänster avseende egen fast egendom
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:103428:Lot:1