2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal för entreprenad och reparationsarbeten - teknikområde 9 Ventilation
Beskrivning: Arbetena omfattar: - Byte ventilationsdon, fläktar m.m. - Arbete i driftutrymme som tex service och reparationer av ventilationsanläggningar. - OVK - Entreprenader vid mindre om-, till- och nybyggnationer. - Uppdrag enligt MEPS-Kalkyl I arbetena ingår även beredskap i form av akuta åtgärder p.g.a skador som uppkommit, eller vid direkta faror för hyresgäster eller egendom. Option gällande OVK. Beställaren har rätt (ej skyldighet) att om entreprenören har möjlighet och rätt behörighet, att avropa OVK. Avropet kan avse en lägenhet, byggnad eller fastighet. Varje avrop av option gäller bara det beställaren och entreprenören kommer överens om ska ingå. Detta innebär att Beställaren kan upphandla annan entreprenör att utföra OKV.
Intern identifierare: 202408
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50000000 Reparation och underhåll
Ytterligare klassificering (cpv): 45331210 Installation av ventilation, 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader, 71315410 Inspektion av ventilationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal för entreprenad och reparationsarbeten - teknikområde 9 Ventilation