146070-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Röntgenapparatur
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mobil Röntgenutrustning
Referensnummer: 19RS1966
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33111000 Röntgenapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av två (2) st mobila direktdigitala röntgenutrustningar till röntgenkliniken vid Sundsvalls sjukhus.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124200 Röntgendiagnostisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling omfattar köp av två (2) st. mobila direktdigitala röntgenutrustningar till röntgenkliniken vid Sundsvalls sjukhus.
Upphandlingsföremål
Upphandlingen omfattar:
Leverans, installation, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick
Klinisk- och teknisk dokumentation
Utbildning av klinisk och teknisk personal
Återköp av befintliga utrustningar
Option för övriga eventuella tillkommande behov av mobila direktdigitala röntgen och tillbehör att vara gällande t.o.m. 31.12.2022.
Option på servicekontrakt efter utrustningens garantitid
Utrustningen ska användas på röntgenkliniken, Sundsvalls sjukhus och planeras vara leveransgodkänd och i klinisk drift under december månad 2019.