146080-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Medicinsk utrustning – Sjukvårdsmaterial
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Sjukvårdsmaterial
Beskrivning: Upphandlingen avser sjukvårdsmaterial till utbildningar inom sjukvård och tandvård, samt i övrigt där behov finns av denna typ av produkter. Syftet med denna upphandling är att säkerställa beställarens behov av varor under avtalsperioden i enlighet med detta upphandlingsdokument med bilagor. Malmö universitet och Lunds universitet avser ingå separata avtal med en leverantör som erbjuder ett brett sortiment av sjukvårdsmaterial.
Intern identifierare: MAU 2026/214
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 18424000 Handskar, 18424300 Engångshandskar, 33141420 Operationshandskar, 33198000 Sjukvårdsartiklar av papper, 39518100 Operationsdukar, 39518200 Operationslakan
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000