146093-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Konsultstöd för Centralbadet - Projektstöd
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultstöd för Centralbadet - Projektstöd
BeskrivningProjektet Centralbadet omfattar nybyggnad av 55 000 m2 BTA och kommer bland annat att innehålla två 50-metersbassänger, två undervisningsbassänger samt minst 2 000 läktarplatser. Dessutom planeras för fyra sporthallar samt lokalytor för ett antal andra behov som exempelvis aktivitetssal, mötesrum, gym och café/restaurang med mera. Aktuell upphandling omfattar konsulttjänster i form av projekt- och projekteringsledning, installationssamordnare, BAS-P, KA, BIM/CAD-samordnare m.m.
Intern identifierareIoFF-2025-00392
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000